Infekčná mononukleóza je vírusové ochorenie spôsobené vírusom Epstein-Barrovej. K jej prenosu najčastejšie dochádza slinami, preto sa mononukleóze tiež hovorí "choroba z bozkávania". Prejavuje sa podobne ako angína, bolesťami v krku, zdúrenými uzlinami, horúčkou a únavou. Normálny zápal v hrdle trvá asi 5 dní. Avšak v prípade mononukleózy trvá zápal väčšinou dlhšie. Mononukleóza môže ale prebehnúť aj bez bolesti v hrdle.
Najčastejším príznakom mononukleózy je únava. Niektorí ľudia nemajú problém, iní sú tak unavení, že potrebujú dlhší pokoj. Únava môže skončiť po 2 až 3 mesiacoch.
Bolesti hlavy, nevoľnosť, potenie a kašeľ môžu byť rovnako ďalšími príznakmi mononukleózy.
Vo väčšine prípadov ochorenie odoznie aj samo a bez špeciálnej liečby. Dôležité je však pri chorobe zachovávať pokoj na lôžku a dodržiavať diétu, pretože v priebehu ochorenia často dochádza k prechodnému narušeniu funkcie pečene. Ak sa ochorenie včas rozpozná a pacient dodržiava liečebný režim, väčšinou dochádza k úplnému uzdraveniu. A práve k včasnému rozpoznaniu tohto ochorenia je určený tento test.
Testovaná vzorka - Kapilárna krv odobratá z prsta.
Princíp testu - Pokiaľ sa človek nakazí vírusom Epstein-Barrovej, jeho telo vo väčšine prípadov začne vytvárať heterofilné protilátky ako vedľajší produkt akútnej infekcie. Tieto heterofilné protilátky sa v tele začnú vytvárať niekoľko dní po infekcii a pretrvávajú v tele počas 6 - 12 týždňov. Ich prítomnosť v krvi človeka môže byť rýchlo a jednoducho detekovaná práve týmto testom. Mononukleóza TEST ja vykonáva pridaním dvoch kvapiek krvi odobratej z prsta do testovacej kazety. Po pridaní činidla a následnej zafarbujúcej reakcii môže byť výsledok testu určený podľa farebných prúžkov, ktoré sa objavia v testovacom okienku testovacej kazety.
Presnosť testu - Mononukleóza TEST sa ukázal ako vysoko spoľahlivý a vykazuje 99% zhodu so štandardným laboratórnym testom. POZOR! 10-15% dospelých a väčšina detí mladších než 5 rokov si nevytvára protilátky proti vírusu Epstein-Berrovej ani v prípade, že sú týmto vírusom infikovaní. Z toho dôvodu môže Mononukleóza TEST ukázať negatívny výsledok testu i v prípade, že ste infikovaný mononukleózou. A zároveň, rovnako ako pri laboratórnom teste, môže nastať situácia, že test ukáže falašne pozitívny výsledok.
V štúdii, kde boli výsledky Mononukleóza TEST-ov porovnané s výsledkami získanými prostredníctvom stanovených referenčných metód, test preukázal citlivosť 88,2% a špecificitu 76%.
Výhody testu Mononukleóza TEST
- Jednoduché prevedenie testu.
- Vysoká spoľahlivosť testu.
- Výsledok do 5 minút.
Nový komentár